Екологічний факультет

  Виховна робота

Екологічний календар на вересень

«Наш дім» неодноразово друкував матеріали про ті дати та екологічні акції, що припадають на вересень. Проте, про деякі з них варто нагадати ще раз – адже всі ми вчимося в агроекологічному ВНЗ. Крім того, наводимо ще деякі дні та дати у вересні, про які корисно знати студентам і наставникам академічних груп (матеріали про деякі з цих днів можна прочитати у номерах нашої газети за попередні роки).

Звичайно у вересні відбувається протягом тижня Всесвітня акція «Позбавимо планету від сміття». Подібні акції в Україні проводились останні роки під гаслом «Чиста Україна – чиста Земля». Стверджують, що започаткували цю акцію австралійці у 1993 році, коли мешканці Зеленого континенту масово вийшли прибирати сміття з пляжів. Насправді ж, все почалось завдяки яхтсменові, який вперше привернув увагу до засмічення пляжів та прибережних акваторій. Сам він, до речі, згадував слова Маленького принца :

«Є таке поравило: встав зранку, вмився, привів себе до ладу – і одразу ж приводь до ладу свою планету». То можливо, що першість слід віддати Антуану де Сент-Екзюпері?

Поступово до прибирання пляжів, міських територій, дворів та вулиць долучились громадяни багатьох країн. Вони пропагували прибирати сміття, знищували стихійні звалища, заохочували городян до сортування сміття (тобто до його роздільного викидання), а мешканців сіл – до використання відходів в якості сировини для одержання біогазу тощо.

11 – День народження Всесвітнього фонду дикої природи (WWF).

Друга неділя вересня – Всесвітній день журавля.

Для того, щоб спасти від вимирання місцевий вид журавля, американські вчені запропонували методику підкладання яєць цього птаха до гнізд інших видів журавлів. Справа в тому, що журавлі, як правило, відкладають два яйця, а виживає лише одне пташеня. Тому в даному випадку збір пташиних яєць не наносить шкоди популяції. Слід зауважити, що такий самий метод було успішно застосовано і в Радянському Союзі – так звана «Операція Стерх». У обох експериментах орнітологи, так би мовити, відіграли роль «зозулі» – заставили звичайних журавлів (наприклад, журавля сірого) висиджувати чуже потомство. День, коли відбувся перший відліт у вирій цілого виводку пташенят виду, що зникає, орнітологи США запропонували відзначати як екологічне свято, щороку, кожної другої неділі вересня.

Примітка. Не плутати із Святом білих журавлів – днем, у який вшановують пам'ять загиблих у всіх війнах.

15 – День народження Greenpeace.

15 вересня 1971 року група активістів антивоєнного руху відпливла з міста Ванкувер (Канада) до Аляски. Таким чином вони виразили протест проти намагання уряду США провести випробування ядерної зброї на острові Амчитка. Результатом акції столо проголошення острова пташиним заповідником. Назва риболовецького судна, на якому вони здійснили цю акцію – Greenpeace – дала назву руху за боротьбу проти ядерної зброї в усьому світі. Традиції «доставки свідків» до місць екологічних катастроф, часто з метою їх попередження, Грінпіс дотримується й досі.

Грінпісівці організують масові громадські акції: на захист океанів від забруднення, пралісів від знищення, запобігання змінам клімату щляхом відмови від викопного палива, сприяння створенню альтернативної енергетики, запобігання потраплянню ГМО в природу, за припинення промислу китів, сприяння безпечному і збалансованому виробництву та інші. Сьогодні Грінпіс налічує понад три мільони прихильників, має відділення (офіси) у сорока країнах світу. Секретаріат розташований у Амстердамі (Нідерланда), а європейське відділення (офіс) – у Брюсселі (Бельгія).

Основне завдання Грінпіс – усунення загророз біорізноманіттю та НПС у глобальному масштабі, забезпечення здатності Землі до відтворення життя у всій його різноманітності. Гасло Greenpeace: «Коли останнє дерево буде зрубано, останню річку отруєно, а остання рибина загине, ми нарешті зрозуміємо, що не можна їсти гроші».

Отже, 15 вересня 2011р. – 40 років створення Грінпіс.

16 – Міжнародний день охорони озонового шару.

Проголошений ГА ООН у 1994 році з нагоди підписання Монреальського протоколу, який обмежує викиди у атмосферу речовин, що руйнують озоновий шар.

Третя неділя вересня – День працівників лісу.

22 – Всесвітній день без автомобіля.

Піонерами цього руху стали швейцарці, які ще у 1974 році провели чотири дні «без автомобіля». Проте це була не природоохоронна акція – її здійснили у зв'язку із нафтовою кризою. Екологічного статусу цей день набув у 1997 році, коли мешканці міста Ла Рошель (Франція) закликали громадян надавати 22 вересня перевагу громадському транспорту, велосипедам чи пересуванню пішки. Таким чином у містах тих країн, які щороку підтримують цю ініціативу, зменшується кількість шкідливих викидів у повітря вулиць, а крім того, зменшується кількість спожитого пального. Не кажучі вже про те, що їзда на велосипеді, як і прогулянки пішки, корисні для здоров'я.

Відомо, що вихлопні гази автомобілів містять понад 300 шкідливих для людини сполук. За підрахунками вчених Великої Британії вдихання городянами забрудненого повітря скорочує тривалість їх життя принаймні 6 місяців. Крім того, під колесами авто щодня гине 3 тисячі пішоходів. Якщо врахувати й тих людей, що одержали серйозні травми внаслідок автомобільних аварій чи взагалі стали каліками, то це теж вагомий аргумент для того, щоб не братись за кермо хоч один день на рік.

Вже у 2001 році до акції приєднались понад 1000 міст у 35 країнах світу. Зараз їх у декілька разів більше, проте французи все ще попереду всієї планети: 22 вересня центр Парижа перекривається для автотранспорту і всім бажаючим пропонують велосипеди (безкоштовно, під залог посвідчення особи).

22 – День партизанської слави.

70 років тому на території сучасної України почали створюватись партизанські загони, які чинили опір німецько-фашистським загарбникам.

27 – Всесвітній день туризму.

28 – Всесвітній день моря.

Затверджений у 1978 р. 10 сесією асамблеї Міжнародної морської консультативної організації з метою підвищення безпеки морських перевезень, попередження забруднення океанів та морів нафтою, збереження їх біологічних ресурсів.

30 – Всеукраїнський день бібліотек.

Заступник декана екологічного факультету з виховної роботи