Екологічний факультет

  Виховна робота

Екологічний календар на жовтень

1– День людей похилого віку. День музики.

4 – Всесвітній день захисту тварин

4 жовтня у багатьох країнах світу проводять гуманні акції та заходи, спрямовані на формування у людей дбайливого ставлення до тварин і відповідальності людства за збереження тваринного світу нашої планети. Ця дата відома ще й як день пам’яті св. Франціска Асизького, захисника та заступника тварин.

6 – День середовища проживання.

Перша п’ятниця жовтня – Всесвітній день усмішки.

От улыбки хмурый день светлей,
От улыбки в небе радуга зажжётся.
Поделись улыбкою своей,
И она ещё не раз к тебе вернётся.

Вперше World Smile Day відмічали у 1999 році. Його девізом є слова: «Do an act kindness. Help one person smile». Це можна перекласти так: «Зроби гарний вчинок. Допоможи посміхнутись хоч одній людині». Проте історія святкування цього дня значно старша. Ще у 1963 році страхова компанія State Mutual Life Assurans Company of America звернулись до художника Харлі Белла з проханням намалювати яскравий символ кампанії, який би надовго запам’ятовувався. За свій малюнок – жовтенький смайлик, відомий сьогодні кожному – Белл одержав 50 доларів, а компанія виготовила значки і роздала їх персоналу. Ці значки так сподобались клієнтам, що за кілька місяців довелось виготовити ще понад 10 тисяч значків, а згодом веселий символ з’явився на футболках, бейсболках, етикетках, листівках, навіть на конвертах і поштових марках.

Белл у власних інтерв’ю з гордістю повторює: «Ще ніколи в історії людства не було жодної роботи, яка б так широко розповсюдившись, приносила стільки щастя, радощів та задоволення. Не було нічого, зробленого так просто, але зрозумілого для всіх». Дійсно, кожна людина розуміє, що

От улыбки станет всем светлей –
И слону, и даже маленькой улитке.
Так пускай повсюду на земле,
Словно лампочки, включаются улыбки!

Слід зауважити, що День народження «Смайлика» відмічають щороку окремо, 19 вересня.

8 – День юриста, Міжнародний день зі зменшення небезпеки стихійних лих.

Друга п’ятниця жовтня – Всесвітній день яйця (World Еgg Day).

У багатьох країнах відмічають це свято – адже всюди готують омлети, смажать яєчню, запікають запіканки, нарізають різноманітні салати до складу яких входять яйця – один з основних та найбільш розповсюджених харчових продуктів, популярний у кулінарів в усьому світі. Ще давні римляни казали Ab ovo usque ad mala, тобто «від яйця до фруктів», бо їх обід розпочинався з яєць – а закінчувався десертом, фруктами (згодом ця приказка перетворилась на Ab ovo ad рomo – «від яйця до яблук»). А наукове відкриття Карла Бера, який відкрив яйцеклітину ссавців (1827) та його подальші роботи з ембріології, спричинили появу іншого відомого вислову: «все живе – з яйця».

Власне історія святкування Дня яйця розпочалась у 1996 році, коли Міжнародна організація International Egg Comission проголосила на конференції у Відні, що святкувати Всесвітній день яйця будуть щороку, в другу п’ятницю жовтня. Більшість країн – виробників продукції з яєць підтримали цю ідею. Дійсно, чому б не відсвяткувати? Коли діти у Японії співають пісеньку «Тамаго, тамаго!», а у Середній Азії – «Джип, джип джуджалярем…», вони радіють і пухнастеньким курчаткам і майбутнім куркам, і взагалі буянню життя на Землі.

Практичні американці не заспокоїлися на цьому: вони щороку проводять Дні гігантського омлету, намагаючись не так нагодувати всіх охочих, як потрапити до Книги рекордів Гіннеса.

14 – День Українського козацтва

15 – Всесвітній день сільських жінок

Цей день відзначають цього дня щороку завдяки Програмі ООН, яка сприяє розширенню прав та можливостей сільських жінок і жінок фермерів з кінця ХХ сторіччя. На Україні понад 8 млн сільських жінок, які виробляють у особистих та фермерських господарствах 90% овочів, фруктів та молока. А ще серед жінок, які живуть і працюють у сільській місцевості, є вчителі, медики, працівники культури тощо. Громадська організація «Рада фермерів-жінок України» щороку проводить напередодні цієї дати власні форуми під гаслом «Я хочу бути почутою» для того, щоб привернути увагу сільських громад, владних структур та широкої громадськості до тих проблем селянок, з якими вони стикаються щодня. Адже соціальний, економічний та політичний статус жінок в Україні вкрай низький, щоб там не писали у ЗМІ про гендерну політику.

22 – День боротьби з раком молочної залози.

Ця проблема сором’язливо замовчується, хоча протягом останніх років вона стала кричущою: в Україні цей діагноз кожного року одержують 16 тисяч жінок. І навіть не можна сказати, що через 5 років таких жінок стане вп’ятеро більше, а через 10 років – вдесятеро, бо щороку 8 тисяч жінок з раком молочної залози помирає. Прооперовані часто потребують реабілітації, проте в країні лише один реабілітаційний центр, в якому можуть одержати допомогу лише до 1000 жінок на рік. Ще одна негативна тенденція – хвороба стрімко молодшає. Наприкінці ХХ сторіччя хворіли не так багато жінок «за 30», а сьогодні – не рідкість випадки захворювання і двадцятирічних. Кожна дівчина повинна розуміти необхідність профілактичних оглядів і, в разі найменшої підозри небезпеки, негайно звертатись до спеціаліста-мамолога.

24 – Міжнародний день Організації Об’єднаних Націй.

31 – Міжнародний день Чорного моря.

Рішення про відзначення цього дня було ухвалено у Стамбулі 31.10.1996 року. У цей день представники урядів чорноморських країн – Болгарії, Грузії, Росії, Румунії, Турції та України – підписали стратегічний план спасіння Чорного моря. Географічне розташування дозволяє характеризувати це море, як внутрішнє море басейну Атлантичного океану – це одна з причин того, що сьогодні його вважають найбільш забрудненим. Проте головними факторами, які негативно впливають на якість води у Чорному морі, слід вважати наступні:

- викиди нафти і нафтопродуктів;

- масовий вилов риби;

- сильно забруднені води річок, що впадають у Чорне море.

Останній фактор дуже вагомий, насамперед через високий вміст мінеральних добрив, які вимиваються з полів, а потім з річковою водою потрапляють до моря, де спричиняють, як наслідок, бурхливе розростання планктону і зменшення прозорості води.
Площа Чорного моря – 422 тис. км2, глибина – до 2210 м, солоність – до 18 проміле. Вже починаючи з глибини 200 м, води Чорного моря насичені сірководнем, тому живі організми (понад 2000 видів) сконцентровані поблизу його поверхні. Ми звикли розглядати його, як рекреаційний ресурс – оздоровницю міжнародного значення, де відпочиваючі можуть проводити відпустки або лікування. Сьогодні море потребує нашої допомоги.