Житомирському національному агроекологічному університету – 90 років

Історія Житомирського національного агроекологічного університету започаткована у вересні 1922 року.

Корпус агрономічного факультету на бульварі Старому, 7 – візитна картка ЖНАЕУ

Будинок колишнього Волинського окружного суду, побудований у 1897 році за проектом відомого українського архітектора Безсмертного В.А., рішенням Житомирської міської ради у 1930 році передано Житомирському сільськогосподарському інституту технічних культур.

 

Університет очолювала плеяда видатних діячів вищої школи

Директори

ФЕДОСЕЄВ М.Л. (1926–1930)

Перший директор Житомирського сільськогосподарського інституту технічних культур (1930). У 1926–1929 рр. очолював Волинський агрономічний технікум (с. Нова Чортория). Ініціював і домігся переводу технікуму до губернського центру. В результаті об’єднання його у 1929 році з Житомирським технікумом землевпорядкування створено Волинський сільськогосподарський політехнікум з трьома факультетами: агрономічним, землевпорядкування та робітничим. М.Л. Федосеєв призначений директором політехнікуму, який 12 червня 1930 року реорганізовано у Житомирський сільськогосподарський інститут технічних культур. Розпочалася підготовка агрономів з хмелярства, буряківництва, картоплярства, лікарських і ефіроолійних рослин, тютюну і махорки.

 

ШАБРАНСЬКИЙ Л.К. (1930–1933)

За його керівництва до Житомирського сільськогосподарського інституту технічних культур приєднано Сумський сільськогосподарський інститут буряківництва та Кам’янець-Подільський сільськогосподарський інститут технічних культур. Ініціював передачу інституту обладнання та бібліотечного фонду Чернігівського сільськогосподарського технікуму. Була відкрита аспірантура.

 

ГОРЕЦЬКИЙ Є.І. (1933–1938)

У 1933 році за його керівництва закладено ботанічний сад, як навчальну і дослідну базу інституту (уряд України у серпні 1963 року надав ботанічному саду статус пам’ятника природи, заповідного об’єкта державного значення). У 1935 році розпочато підготовку агрономів широкого профілю. Велику увагу приділяв розвитку студентської художньої творчості, фізкультури та спорту.

 

ФІЛОНЕНКО C.C. (1938–1941)

Продовжив процес розбудови інституту, його навчальної, матеріально-технічної бази та кадрового забезпечення. Сприяв становленню висококваліфікованих кадрів викладачів інституту через аспірантуру. Останній передвоєнний директор. Загинув під час Великої Вітчизняної війни.

 

БАРЕНКО Р.Я. (1944–1945)

Перший повоєнний директор інституту. Приклав максимум зусиль для відбудови інституту. Проявив себе як вмілий організатор і вольовий керівник. Забезпечив виконання політико-державного завдання – відновлення та подальшого функціонування Житомирського сільськогосподарського інституту.

 

МОЛОСТОВ А.С. (1945–1955)

Професор, науковий і громадський діяч. За його керівництва відбувся перший повоєнний випуск студентів-агрономів, було відновлено роботу заочного відділення та відкрито зоотехнічний факультет. Нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора.

 

ЯЩУК А.П. (1955–1960)

Кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник, доцент. Працював тривалий час на керівних посадах. Отримав великий досвід організатора і керівника-практика.

Нагороджений медаллю «За доблесну працю у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 рр.».

 

Ректори

 

ЛЕСИК Б.Л. (1960–1966)

Доктор сільськогосподарських наук, професор.

За його керівництва сформоване навчально-дослідне господарство «Україна», відкрите дослідне поле та відновлено роботу аспірантури.

Нагороджений орденом «Знак Пошани», медалями «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 рр.», «Двадцять років перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 рр.», «За доблесну працю», «В пам’ять 1500-ліття Києва», «Сорок років перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 рр.», Почесною грамотою Верховної Ради УРСР, знаком «Відмінник соціалістичного сільського господарства». Створив свою наукову школу.

 

ЧЕРНІЛЕВСЬКИЙ М.С. (1966–1982)

Кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник, доцент. З його ініціативи відкрито економічний, зооінженерний та факультет підвищення кваліфікації спеціалістів й керівних кадрів колгоспів і радгоспів. Споруджено навчальний корпус економічного факультету, 75-квартирний житловий будинок, 2 студентські гуртожитки, реконструйовано спортивний корпус, відкрито санаторій-профілакторій.

У 1972 році навчальний заклад було нагороджено Почесною грамотою Президії Верховної Ради УРСР.

Нагороджений орденами «Знак Пошани», Трудового Червоного Прапора, Золотою медаллю ВДНГ СРСР, нагрудними знаками «Відмінник соціалістичного сільського господарства», «За відмінні успіхи у праці», відзнакою «Знак пошани» Міністерства аграрної політики України.

 

СЛАВОВ В.П. (1982–1999)

Доктор сільськогосподарських наук, професор, член-кореспондент Національної академії аграрних наук України, заслужений діяч науки і техніки України.

Значно розширилася матеріальна база інституту, відкрито факультети: механізації сільського господарства, ветеринарної медицини, екологічний. Засновано науково-теоретичний збірник «Вісник Державної агроекологічної академії» (1998).

Нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступ. (1997), медалями «За трудову доблесть» (1975), (1976), (1982); Почесним знаком УААН «За наукові досягнення» (2008), знаком Мінагрополітики «Знак пошани» (2006), знаком Міністерства освіти та науки «Відмінник освіти».

 

МАЛИНОВСЬКИЙ А.С. (1999–2011)

Доктор економічних наук, професор, заслужений працівник сільського господарства України, почесний громадянин міста Житомир, лауреат міжнародної премії «Дружба». Державний та громадський діяч. За його керівництва відкрито факультет аграрного менеджменту та факультет лісового господарства, побудовано корпус факультету лісового господарства. Нагороджений орденом «Знак Пошани», двома орденами Трудового Червоного Прапора, Почесною відзнакою Президента України, Почесною грамотою Верховної Ради України та відзнакою Міністерства освіти і науки України «Відмінник освіти України», знаком «Честь і слава Житомирщини».

 

МИКИТЮК В.М.

Заслужений економіст України, кандидат економічних наук, професор, завідувач кафедри аналізу та статистики ім. І.В. Поповича. У жовтні 2011 року обраний колективом й призначений Міністерством аграрної політики та продовольства України ректором Житомирського національного агроекологічного університету.

Нагороджений почесною відзнакою Мінагрополітики «Знак пошани» (2003), подяками та грамотами Міністерства аграрної політики України, Житомирської обласної державної адміністрації та Житомирської обласної ради. Микитюк В.М. – відомий фахівець у галузі організації сільськогосподарського виробництва.

 

Основні віхи становлення та розвитку університету

1921 р. – в село Нова Чортория Новоград-Волинського повіту Волинської губернії переведено Ледухівську нижчу сільськогосподарську школу (1899). На її базі створено Волинський агрономічний технікум.

1922 р. – згідно з Тимчасовим статутом Народного комісаріату освіти УРСР від 1 вересня 1922 року про межові технікуми Волинському агрономічному технікуму надано статус вищого навчального закладу.

Нагородний лист Житомирського окружного земельного управління агроному-садоводу Яременку за високу культуру ведення садівничої галузі та технічну переробку плодів,
12.10.1925 р.

Архівна довідка про створення та розвиток навчального закладу,
1922–1935 рр.

1929 р. – Волинський агрономічний технікум переведено до губернського центру, об’єднано із Житомирським технікумом землевпорядкування. Організовано Волинський сільськогосподарський політехнікум з трьома факультетами: землевпорядкувальним, агрономічним та робітничим. За ним закріплено 2 радгоспи: «Левківський» в Житомирському та «Осники» у Черняхівському районах.

1930 р. – рішенням колегії Наркомату освіти УРСР про реорганізацію мережі й системи сільськогосподарської освіти Волинський сільськогосподарський політехнікум реорганізовано у Житомирський сільськогосподарський інститут технічних культур. На десяти кафедрах працювало 50 викладачів, серед них – 29 професорів і доцентів.

Перший випуск агрономів рільничого факультету Волинського сільськогосподарського політехнікуму, 1930 р.

1934 р. – постановою Ради народних комісарів УРСР від 1 вересня 1934 р., № 1280 Житомирський сільськогосподарський інститут технічних культур реорганізовано у Житомирський сільськогосподарський інститут (ЖСГІ).

Червень 1941 р. – грудень 1943 р. – діяльність інституту припинено у зв’язку з фашистською окупацією області.

1966 р. – відкрито факультет підвищення кваліфікації спеціалістів та керівних кадрів колгоспів і радгоспів.

1970 р. – створено другий факультет – економічний (з 2011року – обліку та фінансів).

1972 р. – з нагоди 50-річчя з дня заснування Житомирський сільськогосподарський інститут нагороджено Почесною Грамотою Президії Верховної Ради УРСР.

Почесна Грамота Верховної Ради УРСР, 1972 р.

1976 р. – створено зооінженерний факультет (з 2004 року – технологічний).

1986 р. – відкрито факультет механізації сільського господарства (з 2011 року – інженерно-технічний).

1987 р. – розпочата діяльність факультету ветеринарної медицини.

1994 р. – за постановою Кабінету Міністрів України на базі Житомирського сільськогосподарського інституту створено Державну агроекологічну академію (м. Житомир).

1994 р. – створено Відділ міжнародних зв’язків. У межах міжнародного партнерства університет співпрацює з Росією, Німеччиною, Швецією, Польщею, Італією, США, Великою Британією, Францією, Данією, Нідерландами, Японією, Республікою Білорусь, Литвою, Швейцарією, Норвегією, Узбекистаном, Грузією, Латвією, Китаєм.

Прийом японських партнерів

1997 р. – за наказом Міністерства сільського господарства і продовольства України створено екологічний факультет.

1997 р. – у структуру Державної агроекологічної академії увійшли: будівельний технікум, з 2008 року – будівельний коледж (м. Житомир) та технікум землевпорядкування (с. Ярунь).

Будівельний технікум Технікум землевпорядкування

1997 р. – створено видавничий відділ.

1998 р. – засновано науково-теоретичний збірник «Вісник Державної агроекологічної академії України» як науково-фахове видання. 2009 р. – Президією ВАК України перереєстровано науково-теоретичний збірник «Вісник ЖНАЕУ» як науково-фахове видання.

Перший номер «Вісника ДААУ», 1998 р. «Вісник ЖНАЕУ», № 1 (30), т. 1, 2012 р.

1999 р. – за наказом Міністерства аграрної політики України, № 292 засновано факультет аграрного менеджменту (з 2011 року – факультет економіки та менеджменту).

2001 р. – за наказом Міністерства аграрної політики України, № 542 відкрито факультет лісового господарства.

2001 р. – за розпорядженням Кабінету Міністрів України на базі Державної агроекологічної академії утворено Державний агроекологічний університет.

2002 р. – реорганізовано науково-дослідну станцію з радіоекології в Науково-дослідний інститут регіональних екологічних проблем.

2002 р. – за наказом №184 Міністерства аграрної політики України на базі Житомирської обласної школи управління сільського господарства та факультету післядипломного навчання створено Інститут післядипломної освіти та інформаційно-консультаційного забезпечення, а у 2009 р. – перетворено в Інститут післядипломної освіти та дорадництва.

2003 р. – почала видаватися університетська газета «Наш дім».

Перший номер університетської газети Газета «Наш дім», березень 2003 р. «Наш дім», № 4 (111), 2012 р.

2008 р. – за указом Президента України Ющенка В. Державному агроекологічному університету надано статус національного і найменування – Житомирський національний агроекологічний університет.

Указ Президента України про надання університету статусу національного

 

За роки існування університет підготував більше 45 тисяч спеціалістів для народного господарства країни.

До складових елементів університетської системи наукової діяльності та інноваційного розвитку належать науково-інноваційні інститути – енергозберігаючих екологічно безпечних технологій виробництва продукції рослинництва; економіки і агробізнесу; тваринництва та ветеринарії, екології та лісу; дослідне поле, ботанічний сад, відділ аспірантури і докторантури; дві спеціалізовані вчені ради із захисту кандидатських та докторських дисертацій.

Куточок ботанічного саду

 

Загальнодержавного значення набули 25-річні дослідження впливу наслідків Чорнобильської катастрофи на сільськогосподарське виробництво та соціально-економічні проблеми життєдіяльності поліського регіону. Вони розглядалися вченими на багатьох наукових конференціях. Видано збірники доповідей цих конференцій.

Засідання «круглого столу» «Корпорація «Сварог Вест Груп» – Житомирський національний агроекологічний університет: перспективи співпраці»

 

У 2005 році започатковано проведення міжнародних конференцій «Екологія: проблеми адаптивно-ландшафтного землеробства», з питань ветеринарії, економіки сільського господарства і АПК, лісового господарства та інші. Розроблено понад сорок технологій і рекомендацій з питань ведення сільськогосподарського виробництва в регіоні. Захищено більше 200 дисертаційних робіт на здобуття наукового ступеня кандидата та доктора наук. Щорічно видається 12–15 підручників й посібників з грифом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, 15–20 монографій, близько 10 патентів на винаходи.

Наш ошатний дім

ЖНАЕУ визнаний найошатнішим серед навчальних закладів Житомира.

З нагоди Дня міста 9 вересня 2012 року ЖНАЕУ присуджено I місце в загальноміському конкурсі «Моє квітуче місто» та нагороджено цінним подарунком – відеокамерою.

Грамота за І місце в районному конкурсі «Мій ошатний район» у номінації «Найошатніший навчальний заклад», 2008 р. Грамота за І місце в загальноміському конкурсі «Моє квітуче місто» у номінації «Краще квіткове оформлення території навчального закладу вищої акредитації», 2012 р.

 

Житомирський національний агроекологічний університет дбає не лише про якість знань студентів, їх професіоналізм, а також і про виховання як цілісної, гармонійної особистості, яка розвиває свої таланти, знається на мистецтві.

Академічний хор викладачів, співробітників та аспірантів Ансамбль барабанщиць Танцювальний колектив університету

Життя університету багате спортивними традиціями. Протягом багатьох років здобували та примножували спортивну славу навчального закладу легкоатлети, борці, велосипедисти, волейболісти, штангісти та представники інших видів спорту.

Інна Левкович у 1994 році стала призером чемпіонату Європи, а у 1995 в Мексиці завоювала звання чемпіонки світу з карате. Разін П. – чемпіон Радянського Союзу, чемпіон України з греко-римської боротьби, а Горюмов С., Вачаган Варданян, Кузьмінчук С. – чемпіони України; чемпіони України з легкої атлетики Добровольський М., Алєксєєва Н. Майстрами спорту міжнародного класу є і Рачковський О. – легка атлетика; Українець А. – рукопашний бій; Микитюк А. – кікбоксинг; Ванкевич С. – акробатика; Осмолович О. – легка атлетика.

Глібко С., Шевчук О., Мінаєв О., Ханецький І., Камінський О., Ванкевич Д., Колесник О., Шабранський В., Осмолович О. Шабранський В. – майстер спорту міжнародного класу, чемпіон світу з кікбоксингу (2003–2004), чемпіон Європи (2003), триразовий чемпіон України з боксу

Єлістратова Ю. – майстер спорту міжнародного класу з триатлону, майстер спорту міжнародного класу з морського багатоборства. Дворазова чемпіонка світу з морського багатоборства, учасниця літніх олімпійських ігор в Пекіні (2008), Лондоні (2012) Кумечко О. – чемпіонка світу з боротьби самбо (2001), майстер спорту міжнародного класу, Корягіна А. – майстер спорту міжнародного класу з карате, чемпіонка світу та багаторазова призерка чемпіонатів Європи серед юніорів

 

Славетні постаті

Бойко С.Г.
Герой Соціалістичної Праці

Дідківський В.О.
Герой України. Директор ПАФ «Єрчики» Попільнянського району Житомирської області. Кандидат сільськогосподарських наук. Почесний член НААН України

   

Земляк (Вацик) В.С.
Прозаїк, лауреат Державної премії УРСР ім. Т.Г. Шевченка

Любченко Л.А.
Герой Соціалістичної Праці

   

Сіра Г.С.
Заслужений агроном України, заслужений працівник культури України, поетеса, член Спілки журналістів України

Оржевська Н.І.
Меценат, громадський діяч

   

Стельмах Т.Д.
Герой Соціалістичної Праці

Сидорчук С.Г.
Герой Соціалістичної Праці, заслужений працівник сільського господарства України

   

Целіков В.В.
Герой Соціалістичної Праці

Тарасюк Л.Н.
Герой Соціалістичної Праці

   
 

 

Ярмолюк М.Я.
Письменник, журналіст

 

Гордість університету

Баранівський О.П.
Міністр аграрної політики України (2005–2006), народний депутат України IV-V скликань
Барецький В.І.
Заступник голови Вінницької обласної державної адміністрації
   
Бовсунівський І.П.
Керівник ПАФ «Дружба» Черняхівського району Житомирської області
Бойко А.Л.
Доктор біологічних наук, професор, академік НААН України
   
Бородіна О.М.
Доктор економічних наук, професор, член-кореспондент НАН України
Вівсик С.А.
Генеральний директор ПАТ «Житомирський маслозавод» – компанія «Рудь»
   
Деркач С.Т.
Громадський діяч та меценат, депутат Закарпатської обласної ради IV-VI скликань
Добринська Н.К.
Голова Житомирської обласної організації профспілки працівників агропромислового комплексу України
   
Забела Ю.В.
Голова Житомирської обласної державної адміністрації (2008–2010). Заслужений працівник сільського господарства України
Запаловський Й.А.
Голова Житомирської обласної ради, член Ради регіонів при Президентові України
   
Зоря С.І.
Старший економіст відділу розвитку сільського господарства та сільської місцевості Світового банку, Вашингтон
Кирильчук Є.І.
Народний депутат України чотирьох скликань
   
Лупенко Ю.О.
Доктор економічних наук, професор, академік НААН України, директор ННЦ «Інститут аграрної економіки» НААН України
Матюшенко В.І.
Директор Житомирського державного центру науково-технічної та економічної інформації. Заслужений економіст України
   
Мокрицький Г.П.
Літератор, публіцист, краєзнавець. Директор та головний редактор видавництва «Волинь», заслужений журналіст України
Мельник С.І.
Доктор економічних наук, професор. Заслужений працівник сільського господарства України
   
Никитюк О.А.
Заступник голови Житомирської облдержадміністрації. Доктор сільськогосподарських наук, професор, заслужений працівник сільського господарства України
Мосійчук С.О.
Начальник департаменту ДК «Укргазвидобування». Заслужений працівник сільського господарства України
   
Оніщук М.В.
Міністр юстиції України (2007–2010). Доктор юридичних наук. Заслужений юрист України
Підлісецький Г.М.
Доктор економічних наук, професор. Член-кореспондент НААН України
   
Приходько Д.С.
Економіст продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO/UN)
Рижук С.М.
Голова Житомирської обласної державної адміністрації. Доктор сільськогосподарських наук, професор. Член-кореспондент НААН України. Заслужений працівник сільського господарства України
   
Рудченко М.М.
Народний депутат України VI скликання. Голова Житомирської обласної державної адміністрації (2001–2004). Заслужений працівник сільського господарства України
Синицький С.М.
Директор Державного архіву Житомирської області
   
Семенюк-Самсоненко В.П.
Народний депутат України чотирьох скликань. Заслужений економіст України
Тимошенко М.М.
Начальник Житомирської митниці. Кандидат економічних наук
   
Шпичак О.М.
Доктор економічних наук, професор, академік НААН України. Заслужений діяч науки і техніки України
Чигир М.А.
Заступник голови Житомирської обласної ради. Заслужений працівник сільського господарства України
   
Янченко З.Б.
Начальник Головного управління економіки Житомирської облдержадміністрації. Заслужений економіст України
Шуткевич В.А.
Заступник директора швейцарського бюро співробітництва посольства Швейцарії в Україні
   

До урочистої події – святкування 90-річчя плідної діяльності університету з підготовки висококваліфікованих кадрів для аграрного сектору країни та розвитку науки – видана книга «Житомирський національний агроекологічний університет».

 

Книга «Житомирський національний агроекологічний університет», 2012 р.

 

 

Матеріал підготовлено бібліотекою
Житомирського національного агроекологічного університету

Фото члена Спілки журналістів України,
члена Національної спілки фотохудожників України Глабчука С.А.