Виховна робота

Спортивно-масова робота

Загальна інформація

Свою історію фізичне виховання в університеті веде ще з кінця 20-х років ХХ століття, коли цей курс був уведений у вищих навчальних закладах, а 23 травня 1955 року наказом директора Житомирського сільськогосподарського інституту професора А.С. Молостова була заснована кафедра фізичного виховання. Першим завідувачем кафедри було призначено М.Й. Речича (1955 – 1981).

У різні роки кафедрою фізичного виховання завідували М.М. Дідківський (1982 – 1983) , доцент Г.П. Грибан (1984 – 1987). З 1987 року кафедрою фізичного виховання завідує доцент Ф.Г. Опанасюк.

На кафедрі працювали заслужені працівники фізичної культури і спорту П.О. Жабенко, Д.О. Желєзний, заслужений тренер України М.І. Денисов. У 2009 році звання заслуженого тренера України було присвоєно старшому викладачу кафедри А.П. Денисовцю.

За вагомий внесок у розвиток і популяризацію фізичної культури та спорту в Україні, професіоналізм, та досягнення високих наукових результатів у 2008 році доцент Грибан Г.П. був нагороджений Президентом України Віктором Ющенко медаллю «За працю і звитягу». У 2004 році Міністерством аграрної політики України старшого викладача кафедри І.Ю. Канділова було нагороджено трудовою відзнакою «Знак пошани».

Стратегічними цілями фізичного виховання студентів є розвиток їх фізичного, морального та психологічного здоров’я, формування усвідомлення потреби у фізичному вдосконаленні, розвитку інтересу до самостійних занять фізичною культурою і спортом.

Курс фізичного виховання передбачає комплексне вирішення виховних, освітніх і оздоровчих завдань. Підвищення рівня фізичної підготовки, оволодіння системою спеціальних знань, руховими уміннями і навиками забезпечують психофізичну готовність майбутніх спеціалістів до професійної діяльності, дозволяють їм застосовувати методи і засоби фізичної культури та спорту для підтримання високого рівня працездатності і творчої активності , дозволяють впроваджувати здоровий спосіб життя на виробництві та в сім’ї.

Кафедра була і залишається провідною в галузі наукових досліджень серед аграрних вузів колишнього СРСР і України. За роки існування кафедри видано понад 270 наукових і методичних праць, серед яких 6 монографій та 16 навчальних посібників, які використовуються у навчальному процесі фізичного виховання у вузах України, Росії та Білорусії. Співробітники кафедри брали участь у роботі понад 120 всеукраїнських і міжнародних конференцій, симпозіумів, конгресів. Матеріали наукових досліджень кафедри надруковані у 13 країнах світу: Чехії, Норвегії, Португалії, Фінляндії, Латвії, Молдові, Киргизстані, Грузії, Росії та ін. Найбільший внесок у розвиток наукової і навчально-методичної роботи зробили доценти Грибан Г.П. та Опанасюк Ф.Г.

Викладачі кафедри фізичного виховання щорічно організовують і проводять різноманітні спортивно-масові та оздоровчі заходи. Ними розробляються і вдосконалюються плани спортивно-масових і фізкультурно-оздоровчих заходів, таких як: Спартакіада Житомирського національного університету, Спартакіада студентів І курсів, Спартакіада «Здоров’я» серед співробітників університету, змагання за місцем проживання студентів та інші.

Студенти вузу беруть активну участь у спортивних заходах, які проводяться у м. Житомирі, Житомирській області, успішно виступають у всеукраїнських та міжнародних змаганнях. Протягом останнього часу більше десяти спортсменів університету щорічно входять до збірних команд України з різних видів спорту і беруть участь у багатьох міжнародних змаганнях.

В університеті працює 21 спортивна секція, де підвищують свою спортивну майстерність понад п’ятсот студентів.

У продовж більше як десяти останніх років університет є лідером обласних студентських універсіад.

Виступаючи у фінальних змаганнях VІІІ літньої Універсіади України 2007 року, серед 219 ВНЗ, які брали участь у змаганнях, Житомирський національний агроекологічний університет посів 29 місце, а серед аграрних ВНЗ зайняв перше місце, випередивши дуже сильні команди Білоцерківського та Луганського національних аграрних університетів.
Історія університету багата своїми спортивними традиціями і досягненнями. Протягом багатьох років здобували та примножували славу Житомирського сільськогосподарського інституту, пізніше Державної агроекологічної академії України, а нині – Житомирського національного агроекологічного університету легкоатлети, борці, велосипедисти, волейболісти, штангісти та представники багатьох інших видів спорту. У 1984 – 1985 роках кафедра займала два роки поспіль треті місця в колишньому СРСР з спортивно-масової роботи серед аграрних вузів. Досягнення спортсменів кафедри фізичного виховання відомі не тільки в Україні, а й далеко за її межами.

Серед спортсменів університету досить відоме ім’я Юлії Єлістратової – студентки факультету економіки та менеджменту, учасниці ХХІХ-х Олімпійських ігор 2008 року у Пекіні, дворазової чемпіонки світу з морського багатоборства, срібної призерки чемпіонату світу з триатлону, чемпіонки світу в естафеті, володарки Кубку Європи з триатлону, срібної призерки чемпіонату Європи, неодноразової чемпіонки України, майстра спорту міжнародного класу з морського багатоборства, та майстра спорту міжнародного класу з триатлону.

Великих успіхів досягла Олена Кумечко – чемпіонка світу 2001 року з боротьби самбо, неодноразова призерка чемпіонатів світу та Європи, неодноразова чемпіонка України, майстер спорту міжнародного класу, випускниця екологічного факультету.

Серед єдиноборців значних успіхів досяг студент факультету економіки та менеджменту, майстер спорту міжнародного класу, дворазовий чемпіон світу з кікбоксингу, переможець багатьох міжнародних турнірів, неодноразовий чемпіон України – Андрій Микитюк. Його традиції продовжують В’ячеслав Шабранський – студент агрономічного факультету - майстер спорту міжнародного класу, чемпіон світу серед юніорів з кікбоксингу, чемпіон України з боксу, чемпіон Універсіади України, переможець багатьох міжнародних турнірів; Артем Українець – студент факультету економіки та менеджменту, чемпіон України, срібний призер чемпіонату світу з рукопашного бою, майстер спорту міжнародного класу.

Чемпіонкою світу серед юніорів з карате та неодноразовою призеркою чемпіонатів Європи серед юніорів, переможницею багатьох міжнародних турнірів та чемпіонатів України є майстер спорту міжнародного класу, випускниця факультету економіки та менеджменту Анна Корягіна. Також чемпіонкою світу з карате стала випускниця факультету обліку та фінансів, майстер спорту – Інна Левкович. Випускник факультету економіки та менеджменту – майстер спорту Олексій Мінаєв неодноразово виборював звання чемпіона України з карате, а у 2003 році став чемпіоном Європи серед юніорів.

Серед легкоатлетів відоме ім’я випускника факультету лісового господарства, майстра спорту міжнародного класу, рекордсмена України Олексія Рачковського, який є дворазовим призером Кубку Європи з легкої атлетики та неодноразовим чемпіоном України з бігу на 400 м. Його традиції продовжує студент екологічного факультету, майстер спорту міжнародного класу з легкої атлетики, срібний призер чемпіонату Європи з бігу на 800 м, учасник чемпіонату світу, учасник всесвітньої Універсіади, неодноразовий чемпіон України – Олександр Осмолович.

У свій час чемпіоном СРСР та України з бігу на 800 м став випускник зооінженерного (нині технологічного) факультету – Микола Добровольський, який також був призером багатьох міжнародних змагань.

Легкоатлетичні традиції продовжують: Олександр Каськевич – студент факультету обліку та фінансів – майстер спорту з легкої атлетики, призер чемпіонату України у стрибках у висоту, чемпіон Всеукраїнських спортивних ігор серед ВНЗ Мінагрополітики України, Олена Шевчук – студентка агрономічного факультету, майстер спорту з легкої атлетики, учасниця чемпіонату Європи зі спортивної ходьби, призерка чемпіонату України, чемпіонка VІІІ Універсіади України; студент факультету обліку та фінансів, учасник чемпіонату Європи зі спортивної ходьби, призер чемпіонату України серед юніорів, чемпіон VІІІ Універсіади України – Олександр Грищук; студент екологічного факультету, неодноразовий призер та чемпіон України серед юніорів з бігу на 100 та 200 м., чемпіон Всеукраїнських спортивних ігор серед ВНЗ Мінагрополітки України – Василь Грибук; студент екологічного факультету, чемпіон України серед юніорів з естафетного бігу 4 х 400 м – Максим Слюсаренко та багато інших.

Великих успіхів досяг сімейний дует майстрів спорту, чемпіонів України, випускників університету – Наталії та Олексія Богатко. Наталія випускниця екологічного факультету, а Олексій випускник технологічного факультету. Виступаючи у 2005 році на чемпіонаті Європи з важкої атлетики Олексій Богатко зайняв четверте місце.

Серед борців у різні роки примножували спортивну славу кафедри майстри спорту СРСР: Павло Разін – чемпіон СРСР, чемпіон України, Олексій Єсипенко – призер чемпіонату України, Вачаган Варданян – чемпіон України, Олексій Кузьминчук – призер чемпіонату України, Іван Парней – чемпіон Всеукраїнських змагань серед аграрних ВНЗ, Семен Горюнов – чемпіон Всеукраїнських змагань серед аграрних ВНЗ, Лазім Саїдов – призер чемпіонату України нині ці традиції продовжують майстри спорту України: Світлана Глібко, Віталій Лукащук, Артем Гаврилов, Сергій Мазко, Віталій Маус, Віталій Михальчук та багато інших.

У 2011 році володарями Кубку України з боротьби самбо стали студент інженерно-технічного факультету Олександр Шевчик та студентка екологічного факультету Тетяна Юрчук.

Розвивається в університеті і сучасне п’ятиборство – студент факультету лісового господарства Павло Мазуренко є чемпіоном України, учасником чемпіонату світу з сучасного п’ятиборства серед юнаків у Болгарії; а також морське багатоборство, триатлон, з яких підготовлено призерів чемпіонату Європи і України, майстрів спорту, а саме, студентку факультету обліку та фінансів – Юлію Петракову, студентку факультету економіки та менеджменту – Анну Абдулову.

У 2011 році студент агрономічного факультету, майстер спорту з гирьового спорту – Тарас Панчук став чемпіоном України, срібним призером чемпіонату світу серед молоді та срібним призером чемпіонату світу серед студентів.

Університет пишається майстрами спорту, студенткою технологічного факультету, Ольгою Загривою – призеркою чемпіонату України з гирьового спорту та випускниками університету – Олегом Мягченком, Іваном Палчеєм.

Славні традиції університет має і у спортивних іграх. Жіноча команда з волейболу (тренер Тепляков М.М. – старший викладач кафедри) була дворазовою чемпіонкою України і СРСР (1989, 1991 рр.) серед аграрних вузів, переможницею міжнародного турніру у Польщі (1980 р.) та багатьох інших змагань. Наразі волейбольні традиції продовжує студент екологічного факультету, майстер спорту – Микола Рудницький, який представляв Україну на Всесвітній Універсіаді та багатьох міжнародних турнірах.

Успішно розвивається в університеті настільний теніс. Студент екологічного факультету – Павло Скок виконав норматив майстра спорту, захищав честь України на чемпіонаті Європи, був переможцем міжнародних турнірів, входив до складу команди майстрів вищої ліги чемпіонату України.

У різні роки успішно виступали збірні команди університету у Всеукраїнських спортивних іграх серед вищих навчальний закладів Міністерства аграрної політики України. Серед призерів були волейболісти (тренери В.В. Туровський, М.М. Тепляков, А.П. Денисовець); баскетболісти (Т.В. Курилло, О.А. Москаленко); футболісти (Г.П. Грибан, І.Ю. Канділов); легкоатлети (В.І. Зіновчук, Г.П. Грибан, О.О. Пантус), лижники (Г.П. Грибан), команди з настільного тенісу (О.І. Єловець) та легкоатлетичного кросу (О.С. Скорий).

За роки свого навчання в університеті 11 студентів стали майстрами спорту міжнародного класу, майже 50 студентів – майстрами спорту, сотні – кандидатами у майстри спорту та першорозрядниками, тисячі – спортсменами масових розрядів (ІІ-ІІІ).

Нині над удосконаленням навчальної, навчально-методичної, наукової та спортивно-масової роботи кафедри працює колектив викладачів, серед яких 1 кандидат педагогічних наук, 2 доценти, 11 старших викладачів, 2 викладача та лаборант. До послуг студентів – два зали для спортивних ігор, зал тренажерів і важкої атлетики, зал боротьби, зал боксу, зал настільного тенісу та кабінет ЛФК. У гуртожитку працює шаховий клуб. Є комплекс відкритих спортивних майданчиків з сучасним покриттям.

Студенти та випускники Житомирського національного агроекологічного університету – майстри спорту міжнародного класу
Наталія Алєксєєва – легка атлетика (факультет обліку та фінансів);
Олена Кумечко – самбо (екологічний факультет);
Анна Корягіна – карате (факультет економіки та менеджменту);
Сергій Ванкевич – спортивна акробатика (факультет економіки та менеджменту);
Олексій Рачковський – легка атлетика (факультет лісового господарства);
Артем Українець – рукопашний бій (факультет економіки та менеджменту);
Андрій Микитюк – кікбоксинг (факультет економіки та менеджменту);
Юлія Єлістратова – морське багатоборство (факультет економіки та менеджменту);
Юлія Єлістратова – триатлон (факультет економіки та менеджменту);
В’ячеслав Шабранський – кікбоксинг (агрономічний факультет);
Олександр Осмолович – легка атлетика (екологічний факультет);

Майстри спорту
Анатолій Бакулін – важка атлетика (агрономічний факультет);
Володимир Каприця – важка атлетика (агрономічний факультет);
Володимир Козаченко – важка атлетика (агрономічний факультет);
Павло Разін – греко-римська боротьба (факультет обліку та фінансів);
Семен Горюнов – греко-римська боротьба (факультет обліку та фінансів);
Іван Парнєй – греко-римська боротьба (агрономічний факультет);
Олексій Єсипенко – греко-римська боротьба (технологічний факультет);
Сергій Кузмінчук – греко-римська боротьба (технологічний факультет);
Лазім Саідов – греко-римська боротьба (технологічний факультет);
Вачаган Варданян – греко-римська боротьба (технологічний факультет);
Володимир Шишков – футбол (агрономічний факультет);
Микола Добровольський – легка атлетика (технологічний факультет);
Інна Левкович – карате (факультет обліку та фінансів);
Олена Мазурок – легка атлетика (факультет обліку та фінансів);
Віктор Ступін – спортивна акробатика (технологічний факультет);
Олександр Зельдін – спортивна акробатика (факультет обліку та фінансів);
Олександр Камінський – спортивна акробатика (агрономічний факультет);
Володимир Колесник – спортивна акробатика (агрономічний факультет);
Наталія Богатко (Нікітіна) – легка атлетика (екологічний факультет);
Олексій Богатко – важка атлетика (технологічний факультет);
Дмитро Бойко – важка атлетика (факультет економіки та менеджменту);
Ігор Заковоротній – волейбол (екологічний факультет);
Іван Палчей – гирьовий спорт (факультет економіки та менеджменту);
Ольга Загрива – гирьовий спорт (технологічний факультет);
Сергій Мягченко – гирьовий спорт (екологічний факультет);
Олена Кумечко – дзюдо (екологічний факультет);
Катерина Дюкова – самбо (екологічний факультет);
Антоніна Охрімчук – самбо (екологічний факультет);
Світлана Глібко – самбо (екологічний факультет);
Олексій Мінаєв – карате (факультет економіки та менеджменту);
В’ячеслав Шабранський – бокс (агрономічний факультет);
Павло Скок – настільний теніс (екологічний факультет);
Юлія Петракова – морське багатоборство (факультет обліку та фінансів);
Анна Абдулова – триатлон (факультет економіки та менеджменту);
Андрій Тищенко – спортивна акробатика (факультет економіки та менеджменту);
Микола Рудницький – волейбол (екологічний факультет);
Олена Шевчук – легка атлетика (агрономічний факультет);
Віталій Лукащук – греко-римська боротьба (агрономічний факультет);
Олександр Каськевич – легка атлетика (факультет обліку та фінансів);
Євген Костюченко – бокс (факультет лісового господарства);
Роман Башинський – спортивна акробатика (екологічний факультет);
Артем Гаврилов – греко-римська боротьба (технологічний факультет);
Сергій Мазко – греко-римська боротьба (інженерно-технічний факультет);
Віталій Михальчук – греко-римська боротьба (екологічний факультет);
Віталій Маус – греко-римська боротьба (екологічний факультет);
Тарас Панчук – гирьовий спорт (агрономічний факультет);
Михайло Нейпснак – баскетбол (факультет обліку та фінансів);
Олексій Білорус – легка атлетика (інженерно-технічний факультет);
Роман Главацький – триатлон (факультет економіки та менеджменту.